Internetowa Platforma Wspomagania Decyzji Nawodnieniowych

Oferta Współpracy

Pracownia Nawadniania (Zakład Agroinżynierii), Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice.

W pracowni prowadzone są badania związane z agrotechniką upraw ogrodniczych i fizjologią roślin. Są to badania interdyscyplinarne wykorzystujące wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin nauki. Główne kierunki badań:

  1. Nawadnianie i nawożenie upraw ogrodniczych. Ocena efektywności nawadniania i fertygacji przy wykorzystaniu różnych technik w produkcji polowej oraz w uprawach pod osłonami. Optymalizacja nawadniania upraw z uwzględnieniem stanu pogody i zasobów wodnych gleb.
  2. Rozwój bezglebowych systemów uprawy pod osłonami. Sztuczne systemy doświetlenia (LED), zamknięte obiegi pożywki. Testowanie nowych odmian, podłoży, nawozów i środków wspomagających wzrost roślin.
  3. Testowanie i rozwój systemów pomiarowych (czujników) dla automatyzacji produkcji ogrodniczej.
  4. Fizjologia roślin. Badanie wpływu czynników środowiskowych na rośliny (tolerancja roślin na stresy biotyczne i abiotyczne, zwłaszcza deficyt wody).
  5. Agrometeorologia. Pracownia ma dostęp do sieci stacji meteorologicznych, które są używane do monitorowania warunków pogodowych i stanu uwodnienia gleb (bilans wody) w głównych regionach upraw sadowniczych.

Laboratorium ma dostęp do obiektów i urządzeń niezbędnych do prowadzania eksperymentów w warunkach polowych i pod osłonami. Należą do nich: kompleks szklarniowy (z systemami sterowania nawadnianiem i kontroli mikroklimatu, sztucznym oświetleniem), pola doświadczalne wyposażone w systemy nawodnieniowe (sterowane komputerowo), laboratorium badawcze (wyposażone w odpowiednie oprzyrządowanie pomiarowe). Wybrane urządzenia pomiarowe będące na wyposażeniu Pracowni:

  1. Analizator wymiany gazowej liści (ocena natężenia fotosyntezy i transpiracji roślin).
  2. Fluorymetr (ocena aktywności fotosyntetycznej roślin).
  3. Urządzenia do pomiaru stosunków wodnych w roślinie (potencjał wody).
  4. Dendrometr (analiza mikrozmian rozmiarów organów roślinnych).
  5. Systemy analizy obrazu (ocena dynamiki wzrostu roślin i reakcji na czynniki stresowe).
  6. Sieć stacji meteorologicznych (monitorowanie warunków pogodowych i wilgotności gleb).
  7. Mierniki do oceny wybranych właściwości fizycznych gleb i podłoży bezglebowych (wilgotność, pH, EC, itp.)

Laboratorium wykonuje badania w ramach krajowych oraz międzynarodowych (UE) projektów i zleceń. Prowadzi również badania zakontraktowane przez firmy prywatne. Przedsiębiorstwa współpracujące z Pracownią:

  • Agrosimex Sp. z o.o.
  • Ceres International Sp. z o.o.
  • COMPO EXPERT Polska sp. z o.o.
  • ICL Polska sp. z o.o.
  • ICL Specialty Fertilizers (Holandia).
  • INTERMAG Sp. z o.o.
  • MARTEX Przedsiębiorstwo Prywatne.
  • Mivena BV (Holandia).
  • Netafim Ltd.
  • Sumi Agro Poland Sp. z o.o.
  • Timac Agro Polska sp. z o.o.
  • Yara Poland Sp. z o.o.

Nasza oferta obejmuje:

  1. Ocenę przydatności podłoży oraz efektywności nawozów i środków wspomagających (zwilżacze, biostymulatory, regulatory wzrostu, ukorzeniacze) w uprawach ogrodniczych prowadzonych w warunkach polowych i pod osłonami.
  2. Testowanie i rozwijanie czujników i systemów pomiarowych wykorzystywanych w produkcji ogrodniczej.
  3. Ocenę tolerancji nowych odmian roślin ogrodniczych na czynniki środowiska (deficyt wody, zasolenie, ekstremalne temperatury).
  4. Analizę wybranych właściwości fizycznych gleb i podłoży (właściwości wodne).

Kontakt:

Prof. dr. hab. Waldemar Treder (kierownik Pracowni), tel.: 46 8345246, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dr. Krzysztof Klamkowski, tel.: 46 8345238, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.